PROGRAM

***WYKŁADY***

Miejsce: Sala wykładowa

11 – 13: Design dla szkół – wykład o projekcie edukacyjnym poprowadzi Urszula Kałużna / www.exspace.pl

13 – 14: Wykład poświęcony tematyce wzorów i ochronie prawnej tego rodzaju twórczości poprowadzi Tomasz Rychlicki, rzecznik patentowy. Przedstawiona zostanie definicja wzoru przemysłowego oraz efektywny sposób uzyskania ochrony w Polsce, Unii Europejskiej i na Świecie.

14 – 15: Nieporęcka / Maciej Parysek jeden z architektów z ulicy Nieporęckiej opowie o projekcie rewitalizacji Pragi. Pokaże na przykładzie swoich realizacji jak wprowadzać nowoczesny design do starych budynków.

15 – 16.30: dekoeko / Przetwarzać zużyte przedmioty można bez granic dla wyobraźni, nadając im przy tym wyższą wartość i nowe, zaskakujące zastosowanie. Stolik z europalet. Huśtawka z opony. Lampa z bębna pralki. Torby z dętek rowerowych. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i powszechne stereotypy. Upcykling, czyli design dla ludzi jest właśnie po to, aby te stereotypy z premedytacją łamać. Prowadzący: Agata Frankiewicz – pomysłodawczyni i właścicielka portalu Dekoeko.com, którego celem jest edukacja na temat recyklingu i szeroko pojętej ekologii oraz promocja Polskich Artystów i Designerów działających w nurcie twórczego upcyklingu. Dekoeko.com to pierwsza w Polsce platforma promująca upcykling, trash design i ekologiczną modę: „Stawiamy na dobry design tworzony w odpowiedzialny sposób. Promujemy mądre i etyczne marki tworzące z surowców wtórnych – meble z palet, torby z dętek, bannerów reklamowych czy pasów bezpieczeństwa, recyklingową biżuterię oraz odzież z ekologicznych materiałów”.

16.30 – 17.00: Budujemy dom / Weronika Siwiec i Stanisław Kamionka przedstawią projekt budowy naturalnego domu z gliny i słomy; projekt nastawiony jest na kolektywne działanie, a cała technologia po jego zakończeniu zostanie udostępniona publicznie.

17.00 – 17.30: InteriCad Polska przedstawi profesjonalne oprogramowanie do projektowania i wizualizacji wnętrz, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem wśród rodzimych projektantów i architektów wnętrz. Każde wnętrze, od industrialnego, przestronnego, surowego loftu, przez stylowe sypialnie w stylu glamour, czy nowoczesne łazienki, możemy zaprojektować i wykonać doskonałą wizualizację w systemie InteriCAD. Ponadto program wyposażony jest w narzędzia i funkcjonalności, ułatwiające i przyspieszające proces twórczy oraz takie, które pozwalają w atrakcyjny sposób zaprezentować efekt końcowy. Zapraszamy, na wykład, na którym zaprezentujemy te narzędzia i możliwości oprogramowania.

17.30 – Wykład DomEXPO – Przedstawienie partnera merytorycznego

***WARSZTATY***

Dla dzieci:

Miejsce: Sala warsztatowa dla dzieci lub ogród 

13 – 15: Akcja PRZE-TWÓRZ / Pole namiotowe.

Zapraszamy do udziału w recyclingowym warsztacie rodzinnym i wspólnego prze-tworzenia kawałka otaczającej nas przestrzeni w… pole namiotowe! Jak to zrobimy? Wykorzystamy trochę drewna, sporo sznurka, duuużo makulatury i wspólnymi siłami zbudujemy PRZE-TWÓRZ NAMIOTY! Realizując warsztat, stawiamy na: inspirowanie do interakcji z otaczającą nas przestrzenią, aktywizowanie prze-twórczych poszukiwań, integrację i spontaniczne działania wspólnotowe człowieka rozumianego jako użytkownika i współtwórcę. Przygotowanie i prowadzenie: Kasia Ambroziak-Jabłońska. Wiek uczestników: dzieci od 4 lat razem z opiekunami. Czas trwania: 2 h. Zapisy: coijak@akcjaprzetworz.pl. Warsztat dla miłośników recyclingu, DIY i designu zrównoważonego.

13 – 15: W ramach warsztatów „T-shirt z P R Z Y S Z Ł O Ś C I” uczestnicy wcielą się w rolę projektantów futurystycznej mody. Podczas warsztatów dzieci zaprojektują i wykonają grafikę „T-shirt z P R Z Y S Z Ł OŚ C I”. Prowadzenie: Design Dla Szkół.

14 – 16.30: Warsztat z typografii poprowadzą autorki “Bardzo prostego abecadła” (Wydawnictwo Dwie Siostry): Agnieszka Bałdyga, Edyta Marszałek. Razem współtworzą Baobaby Studio, w którym zajmują się szeroko pojętym projektowaniem graficznym. Absolwentki Pracowni Projektowania Książki prof. Macieja Buszewicza i Daniela Mizielińskiego na warszawskiej ASP. „Bardzo proste abecadło” to ich debiut na rynku wydawniczym i jednocześnie spełnienie marzeń o tworzeniu dla dzieci. „Będą zwierzaki, litery i świetna zabawa! Będziemy zgadywać, bawić się, grać i rysować! Zapraszamy :-)”. Wiek uczestników: dzieci od lat 4.

13.30 – 15.00: Warsztat wnętrzarski dla dzieci poprowadzony przez Blogi Wnętrzarskie. Blogerzy poprowadzą warsztat dla dzieci wprowadzający je w tajniki urządzania wnętrz.

Dla dorosłych:

Cały dzień:

przy stoisku Warsztaty sitodruku – Agabrwi pokaz sitodruku przeprowadzi Aga Brwi. W czasie mini warsztatu AgaBrwi pomoże uczestnikom własnoręcznie wykonać nadruk metodą sitodruku na tekstylnych podłożach typu torba, T-shirt, tkanina, itp. „Live printing to świetna zabawa! Zabierzcie ze sobą koszulki będziemy drukować!”.

Cały dzień:

przy stoisku Szkoła Patchworku. Szkoła Patchworku to miejsce, gdzie w miłej, domowej atmosferze można poznać tajniki powstawania tkaniny artystycznej, głównie patchworku i quiltingu. Zajęcia z różnych technik (patchwork, quilting, aplikacja, haft, farbowanie i malowanie tkanin) prowadzone są w małych kameralnych grupach. Szkołę tworzą dwie pasjonatki – Anna Sławińska i Marzena Krzewicka. „Przez cały dzień przy swoim stoisku będziemy uczyć prostych technik patchworkowych, które można wykorzystać do uszycia poduszki, podkładki, torby a nawet narzuty. Nauczymy, jak zszywa się kwadraty i trójkąty, szyje metodą log cabin i bargello, tworzy patchworki z przeplatanych pasków materiału i wykorzystuje nawet najmniejsze skrawki materiału do patchworków crazy.”

13.00 – 15.00: „Świeć się śmieć” – lampy z recyclingu / www.dekoeko.com

Warsztat z tworzenia różnego rodzaju lamp i lampionów. Lampy mogą być tworzone trzema różnymi technikami. Powstają one z pudełek po sokach, wytłoczek po jajkach lub kolorowych gazet. W podstawowej wersji warsztatu powstają tylko klosze.

***W PROGRAMIE RÓWNIEŻ:***

Cały dzień:

„Przepis na mały dizajn” – projekt składający się z wystawy i publikacji. Do współpracy zaprosiliśmy projektantów i grupy projektowe, którzy przygotowali tytułowe przepisy z myślą o odbiorcach w różnym wieku. Kto powiedział, że dizajn trzeba kupić w sklepie i nie możemy zrobić go samodzielnie?

„Przepis na mały dizajn” to działanie edukacyjne. Przemyślane, inteligentne i dowcipne przepisy projektantów są próbą zdefiniowania i uchwycenia dizajnu w naszym najbliższym otoczeniu. Dzięki realizacji przepisów każdy może przekonać się, że dizajn to nie tylko rzeczy – to sposób myślenia o otaczającym nas świecie.

„Przepis na mały dizajn” testuje formułę licencji Creative Commons w odniesieniu do dizajnu – projektanci udostępniają swoje pomysł, a wraz z nimi dokładne instrukcje jak wykonać zaprojektowane przez nich obiekty. Chcemy przełamać myślenie o dizajnie jako czymś drogim, ekskluzywnym i przeznaczonym dla nielicznych.

Przepisy przygotowali:

Fontarte, Grupa Projektowa odRzeczy, Szymon Hanczar, Bogdan Kosak, LIMO Design, MALAFOR, Karina Marusińska, Maciej i Tomasz Niemiec, Noviki Studio Grafiki, Alicja Patanowska, Paulina Plizga, Robert Pludra, pracownia k., Joanna Rusin, Jakub Sobiepanek, Maja Szczypek (M.A.M Airbag), Nikodem Szpunar, ZetPety.

Kuratorki: Magdalena Kreis, Natalia Romaszkan / Galeria Dizajn – BWA Wrocław

Więcej informacji o wystawie: http://www.bwa.wroc.pl/

19.00: Wręczenie statuetek WZOROWY PROJEKT | WZOROWE STOISKO

 

Wyróżnienia w dwóch kategoriach przyznawane przez organizatorki, jury złożone z wybitnych teoretyków oraz praktyków designu.

W czasie wydarzenia wybiorą oni najlepszy projekt i najlepsze stoisko na targach. Wręczenie statuetek zaprojektowanych przez Unikke Design odbędzie się o godzinie 19.00. W skład Jury wchodzą:

Damian Bieniek: Managing Director / Partner FUTU

Marcin Kwietowicz: architekt

Agata Nowotny: socjolożka, badaczka dizajnu, dyrektor programowa konferencji NIEwidzialny DIZAJN.

Paweł Rafa: redaktor naczelny Label Magazine

Bogna Światkowska: prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana

20.30: Koncert Atanas Valkov / IMPROESSIONS – w składzie Atanas Valkov (fortepian) i Krzysztof Rychta (elektronika)

Atanas Valkov – kompozytor, producent muzyczny oraz instrumentalista bułgarskiego pochodzenia. Zdobywca nagród i wyróżnień, m.in. pierwszego miejsca na Berlinale 7th BTC Score Competition oraz nominacje do European Talent Award (Soundtrack_Cologne 7.0). Klasyczną i jazzową edukację zdobywał w Polsce jako pianista i perkusista. Tworzył i produkował muzykę klubową. Dla francuskiego Mad’House nagrał kilkanaście singli i remixów (m.in. Madonny i Bee Gees). Wspólnie z Mad’ House przez kilka lat koncertował na festiwalach oraz w klubach we Francji, Belgii oraz w Polsce. Jego kompozycje remixowane były przez światowej sławy producentów drum & bass, takich jak: Rey Keith (”By the Sea”) czy Dj Nookie (”The Rhythm Blows My Mind”). Twórca projektu Transoriental. W 2013 roku wyprodukował album KAYAH & TRANSORIENTAL ORCHESTRA, który w niespełna 4 miesiące od premiery pokrył się platyną. Jego muzyczne korzenie wyrastają rodem z Bałkanów oraz improwizowanej muzyki cygańskiej, wzbogaconej o melodykę słowiańską. Komponuje i produkuje muzykę filmową, czerpiąc inspirację z różnych źródeł. Odważnie łączy nowe technologie kreowania dzwięku z często zaskakującymi aranżacjami, bezproblemowo poruszając się w wielu gatunkach muzycznych. Jego muzyka to zderzenie muzycznych światów na miarę XXI w. która doceniona została w Europie oraz w USA.

Projekt „Improsessions” to nieprzewidywalna mieszanka improwizacji, elementów jazzu, elektroniki i muzyki filmowej. Wyraźnym akcentem są także bałkańskie reminiscencje muzyczne oraz preparowane brzmienia psychoakustyczne, uzyskiwane głównie za pomocą komputerowego przetwarzania eksperymentów z fortepianem. Zróżnicowanie dynamiki podczas koncertu ukazuje złożoność wrażliwości muzycznej artysty, dzięki której usłyszeć można agresywne i mocne brzmienia tuż obok sentymentalnych i lirycznych passaży przenoszących nas w świat muzyki filmowej.

Przez cały dzień grafiki na żywo wykonywać będą artyści :

Toni Efer – www.toniefer.art.pl

Michał Kuszyk

Michał Stachyra www.muralist.pl

ZAPRASZAMY!!!