Kolejna, trzecia już edycja WZORÓW odbyła się 24 maja 2014 roku w Drukarni Praskiej przy ulicy Mińskiej 65 w godzinach 11-23.

 

 

Surowa, postindustrialna przestrzeń dawnych zakładów graficznych o powierzchni 5000 m2 zostanie na jeden dzień zajęta i zaaranżowana przez 250 młodych polskich projektantów. Stoiska zostaną zorganizowane w sektory; zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z docenionymi już, ale też z zupełnie premierowymi produktami z dziedzin: ekologia, food design, design dla dzieci, meble, szkło i ceramika, tekstylia, oświetlenie.

Główną misją targów jest promocja polskiego wzornictwa. Wyjątkowe koncepcje, które rodzą się w pracowniach i niewielkich butikach kreatywnych, wciąż pozostają dla odbiorców trudno osiągalne. Projektantom niezwykle trudno “przebić się”, a klientowi odnaleźć w hermetycznym świecie bez odpowiednich narzędzi i wiedzy. WZORY służą spotkaniu; mają zniwelować dystans między projektantem a klientem, pokazać szerokie spectrum najbardziej wartościowych zjawisk w polskim wzornictwie, zachęcić do własnych poszukiwań.

Po raz pierwszy w historii WZORÓW jury złożone z wybitnych teoretyków i praktyków designu przyzna nagrody za „Wzorowy projekt” oraz „Wzorowe stoisko”. Wręczenie statuetek zaprojektowanych przez Unikke Design odbędzie się o godzinie 19.00 w dniu targów. Po wręczeniu nagród wystąpi Atanas Valkov – pianista, kompozytor muzyki filmowej oraz producent muzyczny. Zaprezentuje wyrafinowaną fuzję muzyki klasycznej, world, elektronicznej oraz tworzonego na żywo sound design’u .

 

Targi to również szereg wydarzeń towarzyszących.

Dzięki uprzejmości Galerii BWA Wrocław na WZORACH zostanie zaprezentowany „Przepis na mały dizajn” – projekt składający się z wystawy i publikacji, kuratorowany przez Magdalenę Kreis i Natalię Romaszkan. Jego idea stanowi przełożenie zasady Creative Commons na design – projektanci udostępnią swoje pomysły, a wraz z nimi dokładne instrukcje jak wykonać zaprojektowane przez nich obiekty.

Na WZORACH będzie można posłuchać również ciekawych wykładów skierowanych zarówno do profesjonalistów jak i amatorów:

 • Design dla ludzi czyli o twórczym upcyklingu – poprowadzi Agata Frankiewicz, pomysłodawczyni i właścicielka Dekoeko.com – pierwszego w Polsce portalu promującego recykling i twórczy upcykling
 • Design dla szkół: wykład o projekcie edukacyjnym poprowadzi Urszula Kałużna –  Expace.pl
 • Budujemy Dom!: Weronika Siwiec i Stanisław Kamionka przedstawią projekt budowy naturalnego domu z gliny i słomy; projekt nastawiony jest na kolektywne działanie, a cała technologia po jego zakończeniu zostanie udostępniona publicznie.
 • Nieporęcka 13: architekci z ulicy Nieporęckiej opowiedzą o ich projekcie rewitalizacji Pragi; pokażą na przykładzie swoich realizacji jak wprowadzać nowoczesny design do starych budynków.
 • Film i design: Justyna Jabłońska z Filmoteki Narodowej prześledzi przykłady klasycznego wzornictwa w starych filmach i kronikach filmowych.
 • O  ochronie wzornictwa w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie opowie Tomasz Rychlicki – rzecznik patentowy ASP.
 • IneriCad przedstawi oprogramowanie dla architektów.

W harmonogramie znajdują się także warsztaty dla dzieci:

 • “Prze-twórz paka dla dzieciaka”: warsztat dla miłośników recyclingu, DIY i designu zrównoważonego
 • Warsztat z typografii poprowadzą autorki “Bardzo prostego abecadła” (Wydawnictwo Dwie Siostry) – Agnieszka Bałdyga, Edyta Marszałek
 • Warsztat – co to jest design? / Expace.pl
 • Warsztat z projektowania wnętrz / Blogi Wnętrzarskie
 • Warsztat mydlarski / Manufaktura Wzoru Re:design

… i warsztaty dla dorosłych:

 • Świeć się śmieć” – lampy z recyclingu / dekoeko
 • Warsztat sitodruku: Aga Brwi przy stoisku Art Kiosk
 • Warsztat patchworku: „Szkoła Patchworku” przy stoisku

W czasie WZORÓW odbędzie się również spotkanie blogerów wnętrzarskich, którzy wybiorą swojego faworyta wśród wystawców i wręczą mu swoje wyróżnienie.

Dzięki interaktywnej aplikacji mobilnej od firmy Billennium posiadacze systemu Android będą mogli pobrać informacje o wystawcach oraz wydarzeniach towarzyszących.

W hali i ogrodzie wokół niej zostaną wydzielone strefy relaksu. Na powietrzu będzie można również podpatrzeć jak pracują artyści – przez cały dzień Michał Kuszyk będzie malował tam mural.