14 -15 grudnia Wzory Tragi Rzemiosła w Pałacu Kultury i Nauki podczas tej edycji postanowiłyśmy skomponować dla Was specjalną strefę rzemiosła ludowego.
Miejsce, w których bogactwo tradycji zmaterializuje się dzięki artystycznej pracy najznakomitszych twórczyń i twórców z różnych regionów Polski.
Przygotujcie się więc na przebywanie wśród nieziemskich ludzi i naprawdę wyjątkowych przedmiotów (z duszą i wielopokoleniową tradycją). Zanurzcie się w kulturze ludowej i sięgnijcie po prawdziwe perełki lokalnego rzemiosła. 
Ostrzegamy, że może być sentymentalnie, pięknie i rozwijająco!
Oto Program! 
❄️❄️❄️14 grudnia sobota❄️❄️❄️
11.00-13.00 ◽Wykonanie tradycyjnych ozdób z papieru (Jagoda Nastała)
13.15-15.15 ◽Warsztaty linorytu (Pracownia Kraska)
15.30-18.30 ◽ Tworzenie kiercy – tradycyjnych ozdób kurpiowskich (Grażyna Dziekońska)
17.00-19.00 ◽ Malowanie drewnianych ptaszków (Edyta Cieślik)
❄️❄️❄️15 grudnia niedziela❄️❄️❄️
11.00-13.00 ◽ Wyszywanie ludowych makatek (Ula Smykowska)
11.00-13.00 ◽ Malowanie ptaszków stryszawskich (Bogumiła oraz Katarzyna Leśniak)
13.15-15.15 ◽ Tworzenie koszy z rogożyny (Marianna Poduch)
15.30-17.30 ◽ Malowanie porcelany w ludowe kwiaty (Agnieszka Okos – fleur design)
 
🎄🎄🎄11.00-13.00 ◽Wykonanie tradycyjnych ozdób z papieru (Jagoda Nastała)🎄🎄🎄
Jagoda Nastała zafascynowana polską sztuką ludową, tworzy ozdoby choinkowe, wycinanki, pisanki, pająki ze słomy inspirowane polskim, a w szczególności łowickim folklorem. 
Zafascynowana tym tematem, zaczęła poszukiwać „nowych”- starych wzorów na ozdoby, głównie w czasopismach i książkach międzywojennych, bo właśnie wtedy , po pierwszej wojnie światowej nastąpił największy rozkwit tej dziedziny rękodzieła.
Na warsztatach z Jagodą każdy wykona ozdobę choinkową, krasnala na klipsie, z muchomorkiem lub choinką. Każdy uczestnik będzie mógł wybrać swój wzór.
 
🖋️🖋️🖋️13.15-15.15 ◽Warsztaty linorytu (Pracownia Kraska)🖋️🖋️🖋️
Zapraszamy serdecznie na warsztaty tworzenia matryc linorytniczych oraz wykonywania odbitek graficznych za pomocą… zwykłej, stołowej łyżki. Dzięki pracy z łatwo dostępnymi produktami, podobne grafiki będziecie mogli wykonać także u siebie w domu!
Prowadzący: 
🏵️Jakub Sobczak – Od 2020 r. pracuje również jako asystent Katedry Projektowania Graficznego WSP UMK. Autor „”Podlaskich Legend 4 Kultur”” i współautor „”Pieśni Grozy””. Interesuje się plakatem, książką ilustrowaną. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki ludowej oraz historycznych technik graficznych. Oprócz tego zajmuje się malarstwem ikonowym. Jego realizacje sakralne znajdują miejsce w domach prywatnych, cerkwiach i kościołach.
🏵️Kamila Sobczak – Od 2021 r. właścicielka Pracowni Kraska, sklepu internetowego w którym razem z mężem tworzy prace związane ze sztuką ludową i sakralną. Autorka „”Diabłów, demonów, czartów i biesów”” oraz współautorka „”Pieśni Grozy.”” Ilustratorka, autorka plakatów i linorytów. Interesuje się polskim folklorem, z którego też czerpie inspirację do swoich projektów.”
 
 
💮💮💮15.30-18.30 ◽ Tworzenie kiercy – tradycyjnych ozdób kurpiowskich (Grażyna Dziekońska)
Grażyna Dziekońska, pochodząca z Podlasia, od ponad 20 lat z zaangażowaniem pielęgnuje kurpiowskie tradycje plastyki obrzędowej i zdobniczej. Inspiracje czerpie z przekazów rodziny męża oraz innych mieszkańców regionu.
Pani Grażyna to wszechstronna i niezwykle aktywna artystka ludowa. W jej dorobku znajdują się tradycyjne kurpiowskie kierce żyrandolowe (jedno- i dwupiętrowe) z grochu i bibuły, bukiety płaskie do dekoracji świętych kątów, palmy wielkanocne oraz kwiaty.
Z Panią Grażyną na warsztatach każdy uczestnik będzie miał okazję przejść przez proces tworzenia kierca kurpiowskiego. Są one wykonywane z grochu i kwiatów bibuły, na zajęciach z Panią Grażyną będą robione mniejsze wersje, składające się z 10 kwiatów z bibuły. Każdy uczestnik wróci do domu z własnoręcznie wykonanym kiercem kurpiowskim.💮💮💮
 
🦜🖌️17.00-19.00 ◽ Malowanie drewnianych ptaszków (Edyta Cieślik)🦜🖌️
Pani Edyta Cieślik-Moczek, absolwentka liceum plastycznego i studiów artystycznych, swoją twórczą przygodę z kulturą ludową rozpoczęła już w dzieciństwie.
„Twórczością zajmuję się od zawsze. W latach siedemdziesiątych uczęszczałam do pierwszego w Polsce przedszkola regionalnego w Opocznie. Jestem żywym dowodem na skuteczność takiej edukacji, ponieważ po latach powróciłam do tradycyjnej kultury, która stała się moim głównym źródłem inspiracji.” 
Pani Edyta prowadzi prywatny skansen „Niebowo”, gdzie tworzy różnorodne dzieła – obrazy akrylowe, rzeźby i płaskorzeźby ceramiczne o tematyce ludowej i sakralnej, zabawki z tkaniny i drewna (np. koniki i ptaszki), biżuterię z wełny pochodzącej z produkcji opoczyńskich wełniaków, a także krepinowe wieńce i wianki.
Na warsztatach z Panią Edytą każdy uczestnik wróci do domu z własnoręcznie pomalowanym drewnianym ptaszkiem.
❄️❄️❄️15 grudnia niedziela❄️❄️❄️
🪡:🪡:🪡:11.00-13.00 ◽ Wyszywanie ludowych makatek (Ula Smykowska)🪡:🪡:🪡:
Ula Smykowska – Mistrzyni Hafciarka oraz instruktorka rzemiosła artystycznego. Od wielu lat prowadzi warsztaty rękodzielnicze współpracując z różnymi instytucjami prywatnymi i publicznymi, a przez ostatnie dwa lata wykonywała hafty na zlecenie Zamku Królewskiego w Warszawie.
🪡:Na warsztatach będzie można wyhaftować kilka swoich ulubionych słów: cytat, krótki wierszyk, zwrotkę z piosenki lub to co po prostu w duszy gra 🙂 Dla tych niezdecydowanych będą przygotowane do wyboru tradycyjne przyśpiewki ludowe, czyli żartobliwe i rymowane teksty z wiejskich piosenek. Uczestnicy mogą również przynieść własną torbę płócienną, na której wykonają swoją pracę.🪡
🦜🖌️11.00-13.00 ◽ Malowanie ptaszków stryszawskich (Bogumiła oraz Katarzyna Leśniak)🦜🖌️
🌺Bogumiła Leśniak: Rzeźbą w drewnie i zabawkarstwem zajmuję się od lat 80-tych. Moje zainteresowania obejmują również malarstwo na szkle i tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe. W swojej twórczości rzeźbiarskiej skupiam się głównie na tradycyjnych rzeźbach sakralnych, słynę również z wykonywanych aniołów – wytwarzam zarówno stojące rzeźby drewniane, jak i płaskorzeźby.
Tradycja ta przechodząc z pokolenia na pokolenie przetrwała do dnia dzisiejszego. To właśnie dzięki tej wielopokoleniowej tradycji zaczęłam się zajmować sztuką ludową, zarażając się miłością do sztuki ludowej dzięki Mistrzom z rodziny mojego męża.
🌺Katarzyna Leśniak: Moje zainteresowanie sztuką związane jest z rodzinnych korzeniami: przodkowie mojego ojca to znani twórcy ludowi, a moja mama to uznana artystka ludowa rozpoznawana w Polsce. 
Tworzę realistyczne drewniane ptaki ze wsi Stryszawa (imitujące prawdziwe gatunki ptaków) i tradycyjne polskie drewniane zabawki. Obecnie zajmuję się również innymi rodzajami rękodzieła, takimi jak haft regionalny czy szydełkowanie.
W przeszłości dzieliłam się swoją wiedzą na warsztatach etnograficznych oraz podczas zajęć artystycznych w różnych miejscach w Polsce i za granicą (np. na Festiwalu w Pradze, Czechy czy w Turcji).
🦜Gmina Stryszawa i okolice słynie z wytwarzania drewnianych zabawek ludowych, należąc do najstarszego żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarskiego (ptaszki stryszawskie). Zabawki zaczęto wytwarzać tutaj w drugiej połowie XIX w. – chętnie wykonywano je w okresie zimowym, kiedy niemożliwe były prace rolnicze, zapewniając tym samym zajęcie lokalnej ludności.🦜
🧺🧺🧺13.15-15.15 ◽ Tworzenie koszy z rogożyny (Marianna Poduch)🧺🧺🧺
Marianna Poduch specjalizuje się w tradycyjnym wyplataniu z rogożyny, kontynuując dawną rodzinną tradycję związaną z rodziną jej męża. Trzy lata temu powróciła do tego rzemiosła, a dziś, przy wsparciu córki Katarzyny, tworzy m.in. rogożynowe torby, podkładki, koszyczki na pieczywo i pudełka.
Swoje wyroby wykonuje na drewnianych formach, wiernie odtwarzając dawne wzory i techniki. Rogożynę pozyskuje lokalnie, ręcznie wycinając materiał, co podkreśla jej przywiązanie do tradycji i dbałość o jakość surowców.
Na warsztatach Pani Marianna pokaże uczestnikom w jaki sposób wykonać kosz z rogożyny, każdy będzie mógł spróbować swoich sił!
 
🌺🏵️🌸15.30-17.30 ◽ Malowanie porcelany w ludowe kwiaty (Agnieszka Okos – fleur design)🌺🏵️🌸
Agnieszka, mieszkanka Przywór koło Opola. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziców, od małego rozwijałam zainteresowania manualne: szczególnie dziewiarstwo i kroszonkarstwo.
Typowo umysł ścisły, z łatwością wprowadzający nauki techniczne w sztukę ludową Opolszczyzny. Przekonacie o tym gdy zaczniecie używać klocków LEGO podczas zdobienia kubków!
🌺🏵️🌸Podczas warsztatów:🌺🏵️🌸
– poznasz technikę kompozycji charakterystycznego wzoru ludowego z regionu śląska opolskiego
– spróbujesz swoich sił w malowaniu piórkiem (salówka osadzona na obsadce)
– dowiesz się czym są farby naszkliwne i jak się je utrwala
– ozdobisz swój kubek nadając mu wyjątkowej personalizacji
– wysłuchasz ciekawej historii powstania „Opolskiej porcelany” oraz symbolicznego znaczenia kroszonek w praktykach matrymonialnych 
 
🕯️🕯️🕯️Pokazy przy stoisku – wykonywanie świec z wosku przez Jana Dudzińskiego🕯️🕯️🕯️
Jan Dudziński pochodzi z Tyszowiec, miejscowości niegdyś słynącej z wyrobu wysokich butów zwanych tyszowiakami. Wywodzi się z rodziny o tradycjach szewskich, jednak sam, oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego, zajmuje się również pszczelarstwem. Łącząc te dwa, na pozór odległe, obszary rzemiosła, stworzył unikalne świece woskowe nawiązujące kształtem do legendarnych tyszowiaków.
Na stoisku pana Jana można nie tylko kupić woskowe buciki, ale również poznać tajniki ręcznego wytwarzania świec. Twórca chętnie dzieli się swoją wiedzą, organizując pokazy ich wylewania, które cieszą się dużym zainteresowaniem.🕯️🕯️🕯️
 
🪡Stoisko tkackie, pokazy, warsztaty z tkaniny dwuosnowowej🪡
▪️Karolina Radulska▪️
Reprezentuje najmłodsze pokolenie tkaczek związanych z janowskim ośrodkiem tkactwa dwuosnowowego.
Pochodzi z rodziny rolniczej gospodarującej w Wasilówce. W 2008 roku ukończyła studia licencjackie z kulturoznawstwa na WSAP w Białymstoku. Jest kontynuatorką rodzinnych tradycji tkackich, które od najmłodszych lat poznawała, obserwując pracę swojej babci, Aurelii Majewskiej – wybitnej tkaczki współpracującej z Eleonorą Plutyńską i Barbarą Hulanicką. 
Sztuki tkania techniką dwuosnowową nauczyła się w 2012 roku od swojej teściowej, Danuty Radulskiej, stając się strażniczką tej unikalnej tradycji.
▪️Karina Zaborowska▪️
Z zawodu ekonomistka, z pasji ludowa tkaczka. Wykonuje tkaniny dwuosnowowe, wielonicielnicowe, sejpaki, krajki. Przygodę z tkactwem rozpoczęła od nauki tkania dwuosnowowego u lokalnej twórczyni ludowej Karoliny Radulskiej.
Jest zafascynowana tkaniną ludową, głównie tkaniną dwuosnowową – techniką tkacką wykonywaną głównie na Podlasiu w rodzinnym powiecie, oraz tkaniną wielonicielnicową. 
Wykonuje dywany, tkaniny wielonicielnicowe, ręczniki, bieżniki, obrusy, krajki wzorując się na starych, ludowych wzorach.
▪️Marta Bajko tkactwo tradycyjne▪️
Marta Barbara Bajko wychowała się w domu, gdzie tkanie i przędzenie były częścią codziennego życia. Tkając na starych krosnach, wykorzystuje głównie materiały recyklingowe. Współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku, biorąc udział w projektach promujących tradycyjne rzemiosła. Od 2022 roku prowadzi własną pracownię, gdzie tworzy na zamówienie chodniki oraz tkaniny wielonicielnicowe.
Od 2023 roku jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
 
🧺 🧺 🧺 Pokazy wyplatania koszy z wikliny z Wojciechem Świątkowskim🧺 🧺🧺
Pan Wojciech Piątkowski kontynuuje wielopokoleniową tradycję wyplatania z wikliny, która w jego rodzinie jest pielęgnowana od co najmniej pięciu pokoleń. Jego pracownia mieści się w Lesznie, na Mazowszu. Warunki panujące na tym nadwiślańskim terenie sprzyjają uprawie wierzb – roślin kluczowych dla plecionkarstwa. 
Pan Wojciech jest nie tylko doświadczonym plecionkarzem, ale także nauczycielem tego rzemiosła. Wiklinę pozyskuje z własnej plantacji, a w swojej pracy wykorzystuje tradycyjne techniki i sploty. Tworzy dzieła nawiązujące do lokalnego dziedzictwa kulturowego, jak również do tradycji swojej rodziny.
Prace Pana Wojciecha można podziwiać m.in. w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Stowarzyszenia Polskich Plecionkarzy. W 2007 roku zdobył nagrodę w konkursie na „Najpiękniejszą formę wiklinową” organizowanym w Nowym Tomyślu.
🎄🎄🎄Warsztat dla dzieci przy stoisku – łańcuchy ze słomy i bibuły (Czesława Lewandowska)🎄🎄🎄
Pani Czesława Lewandowska to twórczyni ludowa kultywująca tradycje Kurpi Zielonych. Specjalizuje się w koronce szydełkowej, tworząc przede wszystkim serwety oraz elementy tradycyjnych kurpiowskich fartuchów. Umiejętności te zdobyła w młodości, ucząc się od swojej mamy i babci. Dodatkowo wykonuje kwiaty z bibuły. Od 1997 roku jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych, aktywnie promując regionalne rękodzieło.
 

Start typing and press Enter to search